Home > Etapy tour > Etapy tour 2017 > Dovolená Jizerské hory (23. 6.- 4. 7. 2017)
 
 
"Dovolená Jizerské hory"      
 
23. 6.- 4. 7. 2017
 
Po deseti letech jsme se vrátili o letní dovolené do Jizerských hor. Tehdy to byla dovolená pod stanem, letos jsme jako základnu vybrali Hotel Na vyhlídce v Kořenově. A výběr to byl opravdu povedený, skvěle to Lenča vybrala ;o) Nejen tím, že jsme bydleli v nejvyšším místě Kořenova - část Tesařov a nemuseli jsme tak hned od hotelu šlapat do kopce, ale taky svými službami, personálem a hlavně tou jejich kuchyní! Pokud nepotřebujete ke svému ubytování pokoj s dveřmi na kartu, mramorovou koupelnu... a máte rádi skvělé jídlo, tak určitě tento hotel můžeme vřele doporučit!
Počasí nám celou dobu celkem přálo a když výjimečně ne, vyrazili jsme na pěší túru a nebo zajeli okouknout některá místa zdejšího regionu, jako třeba ZOO a Botanickou zahradu v Liberci. Ale velice nás překvapila návštěva "hradozámku" Frýdlant, kam jsme zajeli během jednoho deštivého dne. Tak naplněný a původní dochovaný interiér jsme asi ještě nikde neviděli. Téměř dvouhodinová prohlídka určitě stála za to.
Jinak další podrobnosti z naší dovči najdete v jednotlivých dnech níže...
Vhledem k velkému počtu fotek, jsme na web umístili vždy jen výběr z toho dne. Kompletní fotogalerii najdete na našem
"rajčeti"
 
 
ZOO a Botanická zahrada Liberec 
 
23. 6. 2017
 
Jelikož hned první den nebyl od rána zrovna moc na kolo, odbyli jsme si taková ta povinná místa k návštěvě v tomto regionu, takže jsme navštívili liberecké ZOO a Botanickou zahradu. Přes den se pak udělalo celkem pěkně, takže to byla příjemná relaxační procházka...
 
  ZOO Liberec  Botanická zahrada Liberec
 
 
 
Jizerka 
 
24. 6. 2017 - 50 km
 
Kořenov > Polubný > Jizerka > Černá Smědá > Jizerka > Údolí Jizery > Kořenov
 
Natěšeni na kola jsme hned první vyjížďkou zamířili k asi jednomu z nejnavštěvovanějších míst Jizerský hor - osadě Jizerka. Sice jsme jeli o víkendu, ale ještě nebyly prázdniny, takže zas až taková ta letní masa lidí a cyklistů se naštěstí nekonala. Už když jsme tu byli pěšky před deseti roky, využili jsme k občerstvení chatu Pešákovnu na konci osady a moc se nám tam líbilo, takže jsme to letos zopakovali. A opět paráda - výhled na Jizerku a o proti shonu v centru osady, tady pohoda
a klid ;o)
 
  Mapa a profil trasy
     
  Osada Jizerka
 
 
 
Rozhledny Jizerských hor 
 
25. 6. 2017 - 42 km
 
Kořenov > Desná > Smržovka > Černá Studnice > Velké Hamry > Příchovice > Hvězda > Kořenov
 
První z těch kopcovitějších vyjížděk, jak jinak když rozhledny jsou většinou na kopci :o) Takže dnes to bylo tak trochu nahoru/dolu. Zase jsme vyrazili přímo z Kořenova a přes Desnou a Smržovku jsme nejdříve vyjeli na Černou Studnici. Po pěkné terénní vložce na hřebenu u Černé Studnice do Velkých Hamrů a pak zase do kopce. Do Příchovic kde stojí rozhledna Maják Járy Cimrmana i s muzeem toho velikána. U rozhledny je i skvělá restaurace i s pivovarem U čápa, kterou můžeme k zastávce určitě doporučit. A pak jsme ještě stoupání prodloužili a vyjeli na rozhlednu Štěpánku na Hvězdě.
 
  Mapa a profil trasy
     
  Rozhledny Jizerských hor
 
 
 
Frýdlatské cimbuří - Polední kameny 
 
26. 6. 2017 - 18 km
 
Hejnice > Vodopád Černého potoku > Frýdlantské cimbuří > Polední kameny > Ořešník > Hejnice
 
Dnešní den byl celkem chladný a tak jsme kolo proložili pěší túrou. Zajeli jsme autem do Hejnice, odkud jsme měli naplánovaný po zdejší vodopádech a na skvělé kamenné vyhlídky. Slušná túra - strmé výstupy plné velkých balvanů, ale pak ta odměna z vyhlídek stála určitě za to!
 
  Mapa a profil trasy
     
  Frýdlantské cimbuří
 
 
 
Singltrek pod Smrkem 
 
27. 6. 2017 - 41 km
 
Nové Město pod Smrkem > Libverda > Nové Město pod Smrkem
 
A zase hurá na kolo. Dnes jsme zajeli až do Nového Města pod Smrkem na zdejší singltreky. Parádní poježdění, nic technicky náročného, hravé, super! Projeli jsme i druhou část až k Obřímu sudu nad Libverdou. Pěkné to dnes bylo ;o)
 
  Mapa a profil trasy
     
  Frýdlantské cimbuří
 
 
 
Nová Louka - Bedřichov 
 
28. 6. 2017 - 51 km
 
Hrabětice > nádrž Josefův Důl > rozhledna Královka > Nová Louka > Ferdinandov > Oldřichov v Hájích > Bedřichov > Hrabětice
 
Autem jsme popojeli do Hrabětic . Vzhledem k tomu, že bylo pondělí, rozhodli jsme se dnes navštívit další z velmi frekventovaných míst Jizerek - Novou Louku se Šámalovou chatou. A byl to dobrý tah, u Šámalky nás před polednem sedělo možná deset ;o)
Taky jsme projeli kolem dvou zdejších přehrad a dali i jednu rozhlednu. Ale, že v takové malé obci jako je Oldřichov v Hájích narazíme na malé pekařství kde jsme si pochutnali na skvělých koláčích, to jsme nečekali. Jestli někdy pojedete kolem, určitě tam zastavte a něco z jejich výrobků si dejte, super!
 
  Mapa a profil trasy
     
  Samota Nová Louka
 
 
 
Hrad Frýdlant 
 
29. 6. 2017
 
A přišel druhý deštivý den, takže jsme si od kol zase trochu odpočinuli a vyrazili za "kultůrou". Od majitelů hotelu jsme dostali tip na hrad a zámek Frýdlant v jednom. Parádní! Fotek odtud, ale moc nemáme, jelikož fotit se zde nemůže ani za nějaký poplatek...
     
  Státní hrad a zámek Frýdlant
 
 
 
Riegrova stezka 
 
30. 6. 2017 - 9 km
 
Spálov > Údolí Jizery > Semily - Bítouchov > Spálov
 
Ani dnešní den, alespoň během dopoledne, nám na kolo moc nepřálo a tak jsme zase vyjeli po nějakých muzeích. Zajeli jsme do Velkých Hamrů kde jsme objevili taková dvě zajímavá muzea. Návštěvou prvního jsme zavzpomínali na dětské časy a návštěvou druhého jsme se trochu vzdělali v energetice.
Odpoledne se udělalo celkem pěkně a tak jsme ještě zmákli krátkou procházku podél Jizery u Semil a prošli si část zvanou Riegrova stezka. Zpáteční cestu k autu jsme vzali přes vyhlídky nad Jizerou. Pěkné to bylo.
 
  Mapa a profil trasy
     
  Muzeum socialistických vozů  Muzeum energie  Riegrova naučná stezka
 
 
 
Protržená přehrada 
 
1. 7. 2017 - 52 km
 
Kořenov > Polubný > Souš > Protržená přehrada > Na Knajpě > Josefův Důl > Desná > Příchovice > Kořenov
 
Dnes to od rána na kolo zrovna moc nebylo, ale 2x jsme dělali něco jiného a už jsme se na kolo zase těšili. Naplánovali jsme vyjížďku k staronové atrakci - "Protržené přehradě". Když jsme tady byli kdysi, byla tu jen informační cedule a mělo takové své tajemné kouzlo. Dnes už je to celé v okolí vykácené, postavený stánek s občerstvení a už to není tak nějak ono místo... Dalším místem, které jsme chtěli dnes navštívit byl kiosek "Knajpa", který je už mnoho let vyhlášenou zastávkou, ať už v létě na kole nebo v zimě na běžkách. Stylová horská bouda, na které došlo i na čaj s rumem :o)
Truchu nás dnes trápili přeháňky, takže jsme se asi 5x museli někam schovat. Naštěstí to byly jen celkem krátké děštíky. Během jedné zastávky nás i zdejší lidé chtěli schovat ve své chalupě a zvali nás i na čaj. Holt na horách si lidé musí pomáhat...! :o)
Trochu nám ke konci trasu komplikovalo konání závodu Rallye Bohemia, takže občas jsme to museli brát po loukách, mezi chalupy a pod, ale nic co bychom nezvládli ;o)
 
  Mapa a profil trasy
     
  Přehrada Desná - "Protržená přehrada"
 
 
 
Povozit se zubačkou 
 
2. 7. 2017
 
Kořenov > Údolí Jizery
 
O víkendu se v Kořenově konaly oslavy 115 let zubačkové železnice Tanvald - Kořenov. A tak jsme se jeli svést historickým vlakem :o) Do Tanvaldu jsme jeli jedním motoráčkem z Kořenova, zpět z Tanvaldu už to byl celý historický vlak.
Z Kořenova jsme pak ještě zašli k řece Jizeře a na jednom ze zdejších viaduktů nad údolím udělali několik fotek s parní lokomotivou, která pendlovala z Kořenova do Harrachova a zpět.
 
     
  Horská ozubnicová dráha Tanvald - Kořenov
 
 
 
 
Ještěd - Kryštofovo Údolí 
 
3. 7. 2017 - 43 km
 
Chrastava > Velký Vápenný > Křižanské sedlo > Výpřež > Ještěd > Kryštofovo Údolí > Andělská hora > Chrastava
 
Předposlední vyjížďka byla zase z těch kopcovitějších. Zajeli jsme autem do Chrastavi a odtud oklikou vyjeli na Ještěd. Zpáteční cestu jsme naplánovali přes pěknou obec Kryštofovo Údolí nejen s pěkným viaduktem, ale i orlojem! Ano, mají zde ze staré trafačky pěkný funkční orloj. Obec je plná i dalších zajímavých objektů jako je třeba zdejší kostel a nebo skvělá kavárna v prvorepublikovém stylu, paráda! Pak jsme cestou ještě objevili jednu zajímavost - tzv. transbordér - takový přívoz přes řeku v kleci :o)
 
  Mapa a profil trasy
     
  Rozhledna Ještěd  Obec Kryštofovo Údolí
 
 
 
Závěrečná - na Dvoračky 
 
4. 7. 2017 - 52 km
 
Kořenov > Harrachov > Krakonošova snídaně > Dvoračky > Rezek > Rokytnice v Jiz. h. > Paseky > Kořenov
 
S poslední vyjížďkou dovolené jsme se moc nemazali a po včerejšku jsme si dali zase takovou "horskou etapu" - na Dvoračky :o) Vyjeli jsme z Kořenova do Harrachova, přes Mumlavský vodopád a pak už to bylo až na Dvoračky jenom o stoupání. Zpáteční cestou jsme jeli přes Rokytnici v Jiz. horách a na Paseky. A to byl taky slušný stoupák, ale za odměnu zase pěkný výhledy.
A tak to holt na horách bývá, kopce kopce, ale pak ty panorámata! A proto to máme rádi! ;o)
A vy kdo jste se proklikali až sem, užijte si své letní dovolené stejně tak jako my, ať už jedete kamkoli! :o)
 
  Mapa a profil trasy
     
  Krkonoše - Dvoračky